Bohatý život před narozením

25.03.2022

Poté, co se kyselina deoxyribonukleová z buněk otce a matky proplete svými jemnými vlákny - a otec se tak s matkou spojí v jednu bytost - počne v matčině lůně nový život.

Až do narození dítěte se tomuto období říká prenatální. Ještě v sedmdesátých letech minulého století byly schopnosti dítěte vyvíjejícího se v matčině těle poněkud přehlíženy či podceňovány.

Zázrak života rodu Homo sapiens začíná. Zdroj: Samphotostock
Zázrak života rodu Homo sapiens začíná. Zdroj: Samphotostock

Dítě bylo považováno za slepé, hluché a snad nikoho do té doby nenapadlo, že by mohlo vnímat, pamatovat si nebo se dokonce něco učit. Teprve pozdější výzkumy k velkému překvapení všech prokázaly, že už v těle matky děti velmi citlivě reagují na život "tam venku".  

Na podmínky, které je na světě po narození čekají, jsou navíc doslova programově připravovány. Dospělý jedinec, který se postupně připravuje na samostatnou existenci, je v nich přítomen dokonce již v oplozeném vajíčku. 

Už v matčině lůně je vyvíjející se dítě schopno mnohé vnímat, pamatovat si a určité prvky přicházející z vnějšího světa "za matčinou břišní stěnou" si vštěpovat. Zdroj: Samphotostock
Už v matčině lůně je vyvíjející se dítě schopno mnohé vnímat, pamatovat si a určité prvky přicházející z vnějšího světa "za matčinou břišní stěnou" si vštěpovat. Zdroj: Samphotostock

Tedy na samotném počátku vývoje. Vědci se proto v posledních padesáti letech s nadšením pustili do výzkumu a odhalili hotové senzace, které nám byly po celá tisíciletí utajeny. Například že u zárodku starého pouhé 3 týdny (zárodkem se plod nazývá do dvou měsíců vývoje) a měřícího 2,5 mm už tepe srdce, játra pomalu začínají vylučovat žluč, střeva spouští peristaltické pohyby a mozek se tiše připravuje na svou centrální řídící funkci.

Autor článku:  Zdeněk Mahler

Mohlo by Vás zajímat

Jako "člověk moudrý" se po planetě Zemi pohybujeme už téměř padesát tisíc let. Naplňujeme však svou existencí a tím vším, co děláme, to hrdé označení "moudrý" ? Jak si stojíme ve srovnání s ostatními živočichy ? A kdyby mohli mluvit, co by o nás říkali ?

Jako lidé jsme planetu Zemi doslova zalidnili. Je nás na ní stále více. Děláme si nárok na prostor, vytlačujeme ostatní živočichy, ukrajujeme půdu pevnin, vytěžujeme podzemní zdroje, oteplujeme atmosféru. Co nám dává takové právo a takovou moc ? V čem se lišíme od ostatních živočichů ? V mnohém ne.

Od přírody jsme my lidé dostali jedinečný dar - schopnost mluvit a abstraktně myslet. Centrum obou těchto schopností leží v lidském mozku. Právě jím se tolik odlišujeme od ostatních živočichů.